Siva mrena: ena najpogostejših očesnih bolezni

Katarakta ali siva mrena je očesna bolezen, ki se pojavlja predvsem pri ljudeh, starejših od 60 let, redko pri mlajših. Pri tej bolezni se očesna leča zamegli, kar povzroči zamegljen vid, ki se čedalje bolj slabša, v skrajnih primerih lahko pride celo do slepote. Siva mrena ali katarakta je starostna sprememba oz. degenerativna bolezen. Povzročijo jo lahko tudi različne bolezni, npr. sladkorna bolezen, pa tudi vnetje očesa ali UV-sevanje. Berite dalje za podrobnosti in rešitve.

operacija sive mrene

To so vzroki za nastanek sive mrene

Za več kot 90 odstotkih primerov sive mrene je kriva starostna sprememba očesa. Marsikateri zdravnik vam bo rekel, da sivo mreno dobi vsakdo, če je le dovolj star. Natančni vzroki za starostno bolezen pa pravzaprav še vedno niso jasni. Za kar nekaj primerov naj bi bila kriva dednost. V približno 9 odstotkih vseh primerov lahko motnje očesne leče pripišemo splošnim boleznim (npr. diabetesu in nevrodermatitisu), očesnim boleznim, poškodbam očesa ali zdravilom. Tveganje za nastanek sive mrene je večje tudi pri tistih, ki svoje oči izpostavljajo UV-žarkom brez zaščite. Siva mrena je prirojena le v približno 1 odstotku vseh primerov.

Kako nastane siva mrena?

Razvoj katarakte se od bolnika do bolnika razlikuje. Eden od vzrokov je starostna sprememba metabolizma. Leta intenzivnega izpostavljanja soncu ali pomanjkanja esencialnih maščobnih kislin lahko povzročijo dehidracijo očesne leče. Vsebnost vode se zmanjša, leča se strdi in postane motna in zamegli pogled. Vpadna svetloba ne more več neovirano prodreti v mrežnico in je tudi razpršena. Rezultat: na mrežnici ni več ostrih slik.

Kakšni so simptomi sive mrene ali katarakte?

Siva mrena na očesu običajno nastaja zelo počasi. Na začetku je ostrina vida ponavadi precej dobra. A sčasoma postanejo obrisi zamegljeni in barve zbledijo. Prvi simptomi, ki se pri katarakti občutijo, so velika občutljivost na bleščanje pri nočni vožnji ali večja potreba po svetlobi pri branju. Če imate sivo mreno, posebej slabo vidite predmete s slabo kontrastnim ozadjem, npr. tovornjak v megli na avtocesti. Zlasti pri mreni v središču očesa se lahko zgodi, da postanete bistveno bolj kratkovidni. Tako se lahko zgodi, da boste za vožnjo z avtomobilom prvič potrebovali očala za dolge razdalje. Pozneje se lahko pojavijo še sledeči simptomi: oslabljen barvni vid in dvojni vid ter sčasoma vedno bolj zamegljen vid.

Kako do diagnoze, da imate sivo mreno?

Očesni strokovnjaki (oftalmologi in optometristi) običajno hitro prepoznajo, da se je na očesu pojavila siva mrena in je leča zamegljena. Ponavadi opravijo pregled s špranjsko svetilko, ki je popolnoma neboleč. S svetilko očesni strokovnjaki z mikroskopsko natančnostjo opazujejo zunanji del očesa in tako natančno diagnosticirajo stanje. Napredovala katarakta je opazna tudi s prostim očesom, in sicer po sivo beli zenici.

starejša gospa na pregledu pri oftalmologu - morda je prisotna siva mrena

Kako se z operacijo rešite sive mrene?

Za sivo mreno ni zdravil, kirurški poseg je edino učinkovito zdravljenje za obnovitev vida. Operacija je nezapletena. Pri njej se zamegljena naravna leča zamenja z umetno lečo. Operacija je pravzaprav rutinski postopek, saj gre za eno od najpogosteje izvedenih operacij v Sloveniji.

Pred postopkom kirurg v oko kane kapljice za lokalno anestezijo, nato za poseg uporablja ultrazvočne in laserske žarke. Poseg traja največ 30 minut. Pri tem se odstrani zamegljeno naravno lečo in se jo zamenja z umetno lečo, s čimer se siva mrena trajno odpravi in ne zraste več nazaj. Dodatna prednost posega je tudi možnost odstranitve že obstoječih refraktivnih napak, npr. kratkovidnosti, daljnovidnosti ali cilindra oz. astigmatizma, o čemer si lahko več preberete na povezavi.

Se splača na operacijo sive mrene na Hrvaško?

Tudi pri nas v Sloveniji je med bolniki priljubljen zdravstveni turizem. Sicer operacijo sive mrene krije zdravstvena zavarovalnica, vendar se včasih komu čakalne dobe zdijo predolge ali bi poseg raje opravil na zasebni kliniki. Nekoliko cenejša izbira je opravljanje posega v za nas bližnji Hrvaški, kjer je na voljo vrsta očesnih klinik, poseg odstranitve sive mrene pa opravljajo izkušeni kirurgi. Sam poseg na Hrvaškem poteka enako kot v Sloveniji, več o njem pa si lahko preberete na povezavi operacija katarakte mojeoko.hr.

Kakšni zapleti se lahko pojavijo po operaciji sive mrene

Kot pri vsakem operativnem posegu se lahko tudi pri operaciji sive mrene pojavijo zapleti. Ti so velikokrat povezani s težavami z očesno površino. Marsikdo ima težave s suhimi očmi, pa se tega niti ne zaveda. Nezadostna vlažnost očesne površine lahko po operaciji povzroči zaplete, kot so še večje težave s suhimi očmi ali celo določitev neprimerne dioptrije pri vstavljanju umetne leče. Iz tega razloga je uporaba kapljic za oči tako pred kot po posegu izjemnega pomena. Uporabljajte kapljice za oči brez konzervansov, hkrati pa bodite pozorni, da vsebujejo sestavine, ki ščitijo in obnavljajo očesno površino, npr. hialuronsko kislino in trehalozo. Vse omenjene lastnosti imajo kapljice na mojeoko.si, ki so na voljo tudi na hrvaškem trgu pod imenom kapi za oči.

kapljice za oči mojeoko.si po operaciji sive mrene

Kako ravnati po operaciji, da boste hitro okrevali

Ne prestrašite se, če boste po operaciji še nekaj časa videli nekoliko motno. Gre za normalen pojav zaradi samega posega in uporabe kapljic za anestezijo. Vid se ponavadi znatno popravi že v enem dnevu po posegu, samo okrevanje pa traja približno do dveh mesecev. Po približno treh mesecih se vzpostavi dokončna ostrina vida.

V času okrevanja je treba upoštevati nekaj omejitev. Svetujemo vam, da par dni po operaciji pazite, da vam v oko ne zaide voda, vsaj en mesec po operaciji pa se izogibate ličilom. Poleg tega vam svetujemo, da res vestno uporabljate kapljice za oči, da se boste izognili zapletom.

Related posts