Mučijo vas kašelj, izcedek izcedek iz nosu in drugi simptomi prehlada, gripe ali kakšnega drugega virusnega obolenja. Kar naenkrat pa opazite še rdeče oči, solzenje in otečene veke. Kaj se je zgodilo? Vse kaže, da ste si virus prenesli v oko. Morda ste se useknili in nato obrisali solzo ali pa se preprosto dotaknili območja v bližini očesa. Očitno je vaše oči napadel virusni konjunktivitis oz. vnetje oči.
Kako sta povezana koronavirus in vnetje oči
Trenutno je najbolj aktualen koronavirus. Novi koronavirus, ki povzroča bolezen covid-19, je virus, ki je bil prvič opažen konec decembra 2019 v Vuhanu na Kitajskem. Svetovna zdravstvena organizacija je 11. marca 2020 covid-19 razglasila za pandemijo.
Glede na znane podatke, je tveganje, da bi covid-19 povzročil konjunktivitis, zelo majhno. Vseeno pa obstaja statistika Ameriške oftalmološke akademije, da je koronavirus pri nekaterih bolnikih vseeno povzročil konjunktivitis. Ameriška oftalmološka akademija poudarja, da so ti primeri zelo redki.
Kako se lahko virus prenese na oko
Obstajata dva glavna načina, kako lahko virusi zaidejo v oko in povzročijo konjunktivitis.
- Kašelj in kihanje
Prvi način, na katerega lahko koronavirus zaide v oko, je s prenosom aerosola. Do tega lahko pride celo, če stojite na razdalji šest metrov stran od nekoga, okuženega z virusom, ki kašlja ali kiha, vi pa ne nosite zaščitnih očal. - Dotikanje oči
Koronavirus si lahko v oči prenesete tudi tako, da se z umazanimi rokami dotikate oči. Ko na primer nakupujete v trgovini, se z roko dotaknete ročaja vozička, ki ga je prej prijel nekdo z okužbo. S to roko se potem dotaknete oči in na ta način virus prenesete v oči.
Po podatkih Ameriške oftalmološke akademije za konjunktivitisom oz. vnetjem oči sicer zboli le približno 1 % do 3 % bolnikov s koronavirusom, kar je res dobra novica.
Ta virus ne prizanaša očem
Čeprav so trenutno vse oči usmerjene v koronavirus, ta torej vseeno ni tisti, ki bi najpogosteje povzročal konjunktivitis. Največkrat so za virusni konjunktivitis ali vnetje oči odgovorni adenovirusi.
Adenovirusi so skupina virusov, ki povzročajo prehlad in številna druga pogosta obolenja zgornjih dihal. Adenovirus je lahko vzrok tako za blagi konjunktivitis, ki ga ne spremljajo nobeni drugi simptomi, kot za najresnejšo obliko konjunktivitisa, znano kot epidemični keratokonjunktivitis (EKC). Ta posebna vrsta konjunktivitisa je zelo nalezljiva in neprijetna ter se pogosto pojavlja v bolnišnicah.
Treba se je zavedati, da lahko adenovirusi zelo dolgo preživijo na površinah. Na kljuki lahko zdržijo tudi do 30 dni in so še vedno enako nalezljivi kot prvi dan.
Simptomi adenovirusne okužbe spominjajo na prehlad ali gripo, vključujejo pa lahko:
- vročino,
- želodčne simptome, kot sta driska in slabost,
- vnetje dihalnih poti in pljuč, znano kot akutni bronhitis,
- vneto grlo,
- pljučnico,
- vnetje oči oz. konjunktivitis.
Simptomi konjunktivitisa oz. vnetja oči običajno vključujejo rdeče oči, voden izcedek iz oči in občutek peska v očesu.
Obstaja tudi veliko drugih virusov in sevov virusov, ki lahko povzročijo konjunktivitis.
Kaj pa gripa in vnetje oči?
Nekateri sevi gripe lahko povzročijo tudi konjunktivitis. Dejstvo pa je, da je možnost za to veliko manjša kot pri adenovirusih.
Kako očesne alergije povzročijo alergijski konjunktivitis
Očesne alergije lahko povzročijo nenalezljivo reakcijo v očesu, ki jo imenujemo očesni konjunktivitis. Izzovejo jo lahko alergeni, kot so cvetni prah, prah, živalska dlaka in prščice.
Najbolj pogost simptom alergijskega konjunktivitisa so rdeče in srbeče oči, kar lahko omilimo z antihistaminskimi kapljicami ali tabletami.
Bolezen vas lahko napade samo v določeni sezoni ali traja celo leto. Ena od glavnih preventiv je, če je le mogoče, izogibanje alergenom, ki vam škodujejo.
Včasih je zelo težko razlikovati med virsunim prehladom in alergijo. Mogoče vam bo lahko pri tem pomagal članek s primerjavo simptomov med prehladom, alergijo, gripo in covidom-19 na tej povezavi.
Kako lahko preprečite virusni konjunktivitis oči?
Preventiva je najboljše zdravilo. V nadaljevanju lahko preberete štiri načine, kako zmanjšati možnosti za pojav virusnega konjunktivitisa.
- Pravilno in temeljito si umivajte roke
Najprej si zmočite roke. Zaprite pipo in si namilite roke. Ustvarite peno in roke drgnite vsaj 20 sekund, nato jih sperite. Po umivanju rok jih posušite na zraku ali si jih otrote s čisto brisačo. - Ne dotikajte se oči
Uprite se želji po brisanju, drgnjenju ali mencanju oči oz. dotikanju drugih delov obraza, ne glede na to, ali imate trenutno simptome virusne bolezni ali ne. Samo če boste uporabljali čisti robček, lahko očistite oči, sicer se res potrudite, da pustite svoje oči pri miru. - Izogibajte se skupni rabi osebnih predmetov
Nikoli ne delite predmetov, kot so posodice za kontaktne leče, kapljice za oči, ličila, blazine ali brisače. Konjunktivitis oz vnetje oči je zelo nalezljivo, posojanje omenjenih predmetov lahko hitro povzroči širjenje bolezni znotraj družine ali v krogu prijateljev. - Kontaktne leče zamenjajte za očala
Nekateri strokovnjaki svetujejo, da v času epidemije koronavirusa uporabniki leč te začasno zamenjajo za očala. Pri vstavljanju leč se pogosto dotaknemo oči ne da bi se tega zavedali, kar lahko povzroči prenos okužbe na oči.
Kaj je treba vedeti o zdravljenju virusnega konjunktivitisa
Za zdravljenje vnetja oči ali virusnega konjunktivitisa zdravila ni, dobra novica pa je, da običajno izgine samo od sebe v enem ali dveh tednih.
Priporočamo naslednje postopke za samopomoč, da si boste nekoliko olajšali simptome:
- Za nekaj minut položite na oko obkladek. Vsakič uporabite popolnoma čisto krpo. Nato oči in veke nežno obrišite s sterilnimi krpicami in za vsako oko uporabite svojo krpico.
- Svetujemo tudi uporabo kapljic za oči za pomiritev razdraženih oči, ki so znane tudi kot umetne solze. Pazite, da se s konico kapalne plastenke ne dotaknete očesa, da ne boste širili okužbe.
- Če je potrebno, za lajšanje neugodja vzemite zdravila proti bolečinam, ki jih lahko dobite v lekarnah brez recepta.
Kaj storiti, če mislite, da vas je doletel virusni konjunktivitis?
Vnetje oči običajno traja od 7 do 10 dni. Najbolj nalezljivo je v prvih treh do štirih dneh po pojavu. Za preprečevanje širjenja okužbe na druge boste največ naredili, če se boste izogibali deljenju predmetov z drugimi in se med boleznijo čim manj dotikali oči. Obiščite svojega osebnega zdravnika, ki vam bo znal pri zdravljenju najbolje svetovati. Tudi sicer namenite posebno pozornost zdravju svojih oči in naredite čim več, da vam bodo oči še dolgo dobro služile.
Preberite še: Resnica ali mit o očeh